Fixtures

 

 

FIXTURES FOR 2018

MAIN FIXTURES

Wednesday  25th April ARGLES/BREALEY GREENSOMES HAWKSTONE PARK Winners: Beverley Copeman & Christine Ellwood (Hill Valley)
Fri 25th & Sat 26th May

LADIES’ COUNTY CHAMPIONSHIPs  including Intermediate Championship

Results of matchplay draw (pdf) 

WREKIN

County Champion:

Sophie Johnson

Monday 11th June

4 BALL BETTER BALL 

Prizewinners (pdf)

SHIFNAL Winners:  Anne Grant & Chris Wren (The Shropshire)
Friday 6th July TEAM CHAMPIONSHIPS & SUMMER MEETING     18 holes stroke-play inc  the Mary Black & Janet Blockley Club Team events MARKET DRAYTON

 

Wednesday 12th Sept AUTUMN MEETING   18 hole stroke-play inc FINALS of Wynne Corrie Cup, Ritchie Veterans Salver OSWESTRY  
Monday 22nd October PRESIDENTS FUNDRAISER – 4 Ball Am-Am SHIFNAL  
 

COUNTY 1st and 2nd TEAMS

Sun 24th to Fri 29th June COUNTY WEEK  (NOTTINGHAMSHIRE HOSTING) HOLLINWELL  
17 – 21 Sept County Finals Week  (Draw) ROYAL NORTH DEVON
Monday 9th July 2nd Team vs Staffordshire (H) SHIFNAL  
Wednesday 25th July 2nd Team vs Derbyshire (H) THE SHROPSHIRE  
Monday 30th July 2nd Team vs Staffordshire (A) ENVILLE  
Thursday 9th August 2nd Team vs Derbyshire (A) ORMONDE FIELDS  
Saturday 26th April Shrimpton & Hargrove  (1) Open to all 1st, 2nd Senior & Junior Team players HENLLE PARK Gross: Katrina Gillum. Nett: Isabel Green 
Sunday 25th March Shrimpton & Hargrove  (2) LLANYMYNECH Gross: Sophie Johnson: Nett: Molly Moore
Sunday 8th April Shrimpton & Hargrove  (3) BRIDGNORTH Gross & Nett winner: Isabel Green.
Sunday 22nd April Rutters Cup CHESTERTON Winners: Anne Wheetman, Isabel Green, Laura Morris & Shaun Ball

SENIORS’ FIXTURES (OVER 50’s)

Monday 21st May Match v Staffordshire HANDSWORTH

 

Thursday 14th June SUMMER MEETING & CHAMPIONSHIP  Qualifying Round; Sally Shrimpton Trophy and Jo Marvell Trophy (over 70’s) Prizewinners (pdf) LILLESHALL HALL

 Jo Marvell trophy winner: Sue Pidgeon

Sally Shrimpton trophy winner: Val Holdnall

Tuesday 19th June Match v Derbyshire ASHBOURNE  
Friday 27th July Match v SHUGC Senior Gentlemen MILE END  
Monday 25th June MIXED TRI  Shropshire – Worcs – Herefordshire CHURCH STRETTON  
Wednesday 1st August Match v Worcestershire & Herefordshire Ladies SHREWSBURY  
 

JUNIOR FIXTURES (aged 18 or under @ 1st January)

Wednesday 4th April Junior/Lady Greensomes HILL VALLEY Winners: Hilary Taylor & Scarlett Duthie
Saturday 14th April Par 3 Championships THE GROVE  
Saturday 28th April Tri-Tournament v D&F & Cheshire HENLLE PARK  Winners: Shropshire 
Sunday 13th May D&F & Cheshire – Rabbits HENLLE PARK  
Tuesday 29th May Non Handicap Competition TELFORD  
Saturday 30th June Junior Stableford  (Entry Form) MILE END  
Wednesday 25th July JUNIOR CHAMPIONSHIP (Entry Form) HENLLE PARK  
Wednesday 8th August Non handicap 18 HOLE (Par 3 course) THE SHROPSHIRE  
Thursday 16th August Match vs Worcs & Hereford (Jessica Smith Trophy) WORFIELD  
Tuesday 28th August SHUGC Handicap Championship HAWKSTONE PARK  
Saturday 29th September Texas Scramble with County Ladies LUDLOW  
 

MIDLANDS NORTH LEAGUE JUNIOR GIRLS MATCHES

Sunday 15th April Handicap Match V Derbyshire BRANSTON  Lost 1¾ -3½
Sunday 22nd April Scratch Match V Lincolnshire & Leicestershire ASHBOURNE Shrops v Lincs Lost 2-3:  Shrops v Leics Won 4-1
Saturday 5th May Handicap Match V Staffordshire THE SHROPSHIRE  Shrops won 3-2
Saturday 14th July Scratch Match V  Derbyshire & Nottinghamshire TELFORD  
Monday 13th August Girls Championships/ Challenge PATSHULL PARK  
Monday 20th August Finals Day TRENT LOCK